ספרים מומלצים

ספרים בנושאי הורות:

 "עקרון הרצף - לגדל ילדים מאושרים"/ ג'ין לידלוף

הפסיכותרפיסטית האמריקנית ג'ין לידלוף פיתחה תפיסה מעמיקה לגבי טבע האדם וגידול ילדים בעקבות שהייה של שנתיים וחצי במחיצת שבט אינדיאנים ביערות ונצואלה. הספר מבוסס על תצפיותיה של המחברת על אורח חייהם של האינדיאנים, שיטות הטיפול שלהם בתינוקות וילדים וכמה מאושרים ועצמאים נראים ילדים אלה. לפיכך יש לקחת את הספר בערבון מוגבל ועיקר הביקורת נגדו היא שהמחברת מציעה אורח חיים ושיטת גידול ילדים שמתאימות לשבטים במקומות נידחים אלה ולא בהכרח לאם הממוצעת בעולם המערבי. עם זאת אני ממליצה לקרוא את הספר שמעלה השקפות חשובות לגבי הצורך הבסיסי של התינוק הצעיר במגע קרוב אל אמו (או מטפל אחר) וכן הצורך להתלוות לעולם של המבוגר אך לא להוות את מרכז תשומת הלב. הספר מעודד אמהות לחבק ולשאת את תינוקן למען התפתחותו הבריאה. כאמור ההמלצות בספר הן קיצוניות לרוב האמהות (נשיאה ללא הפסק של התינוק), אך אני מזמינה כל הורה לקרוא את הסבריה החשובים של לידלוף ולהתאים את ההמלצות לאמונותיו ואורח חייו.

 "איך לדבר כך שהילדים יקשיבו ולהקשיב כך שהילדים ידברו" / אדל פייבר ואליין מייזליש

המחברות פייבר ומייזליש שזכו להכרה בינלאומית בתחום מציגות גישה תומכת ויעילה לחינוך ילדים המבוססת על התובנות הפסיכולוגיות של פסיכולוג הילדים המנוח ד"ר חיים גינות. גישתן מציעה פתרונות ידידותיים וישומיים לבעיות שכיחות בתקשורת שבין הורים לילדיהם ומלמדת כיצד להקשיב ולהבין את בעיות ילדך - ואיך להשיג שיתוף פעולה - ללא הצורך בענישה תוך דגש על בניית דימוי חיובי לילד. הספר נראה במבט ראשון כמו מדריך פשטני, אך פשטנותו היא גדולתו. הספר מכיל דוגמאות רבות שממחישות את הכשלים התקשורתיים שמבצעים הורים רבים באופן אינסטקטיבי. הספר מלמד תקשורת בריאה ויעילה יותר כמו הקשבה עמוקה, שיקוף רגשות והבעת עמדה ומעודד תרגול וישום של השיטה. 

ספרן המצויין הנוסף של המחברות - "הורים משוחררים - ילדים משוחררים" מחזק ומרחיב את הספר הנ"ל ומתאר את ההתמודדות של המחברות והורים אחרים שהשתתפו בסדנאות הורות עם הקשיים יומיומיים בגידול ילדיהם תוך ישום גישתן שמעודדת הקשבה וביטוי רגשי, אחריות וחיזוק ההערכה העצמית. יחודו של הספר הוא בכנותן של המחברות והדיון בקושי המעשי בו נתקלים לעתים ההורים בבואם ליישם את הפתרונות אותם למדו. 

"אחים ללא יריבות"/אדל פייבר ואליין מייזליש

ספר נוסף בסדרה של פייבר ומייזליש שמתאר את ישום גישתן לבעיות שביחסים בין אחים. הספר מתאר את רגשות הקנאה והטינה שעולים בין אחים, את סכנות ההשוואה, משחקי התפקידים וחיזוקם על ידי ההורים, ואת ההתקוטטויות המוכרות להורים רבים ומלמד דרכי התמודדות יעילות עם הקשיים המוצגים. ספר חובה לכל מי שיש לו שני ילדים ומעלה.

"אוף, גוזל"/ עלי כ"ץ

ספר מצויין העוסק ביחסי הורים מתבגרים אך מומלץ גם להורים לילדים שעדיין לא הגיעו לגיל ההתבגרות וגם להורים לילדים בוגרים יותר. דרך סיפורים אישיים מרגשים ודוגמאות מחייו שלו עצמו, מביא הפסיכולוג ד"ר עלי כ"ץ את תובונותיו בנוגע ליחסים של הורים וילדיהם המתבגרים. הוא מרחיב בנושא היחסים הסבוכים אם-בת, אב-בן ואב-בת, מתייחס לקשיים שונים כגון דימוי עצמי, תוקפנות, מיניות בוטה ומרד של בני הנוער. ברגישות ותבונה מסביר המחבר איך התנהגות ההורים עצמם מושפעת מיחסיהם עם הוריהם וכיצד היא משפיעה על התנהגות בנם ובתם. הכתיבה המרתקת, סיפורי הטיפולים וחוויות המטפל עצמו הופכות את הספר למעניין וקולח אבל חשוב יותר -  זהו ספר אופטימי, שכל הקורא בו מרגיש את עוצמתו ואת השפעתו המיידית על יחסיו עם ילדיו.

ספרי פסיכולוגיה ועזרה עצמית

איזורי המשגה שלך/וויין וו. דייר

ספר מצויין שמלמד שלב אחר שלב כיצד לזהות אמונות ומחשבות מכשילות וכיצד להשתחרר מהן וללמוד לחיות חיים מספקים ומאושרים יותר. הסופר מתווה את הדרך למציאת האהבה הראשונה - האהבה העצמית, שרק בזכותה אנחנו יכולים ללמוד לקבל את עצמנו על מגרעותינו, להשתחרר מן הצורך באישורם של אחרים, להיות מסוגלים לקבל ולהעניק אהבה ולחיות חיים עצמאיים ומאושרים. ספר זה מבוסס על הגישה הקוגנטיבית לטיפול פסיכולוגי, וערוך בצורה מעניינת, מעשירה ומעוררת מחשבה ועשייה!

להיות דולפין/רבקה וחן נרדי

הספר מציג מודל להתמודדות עם תוקפנות וחולשה בהורות, בזוגיות, בעבודה ובצבא. הספר מבוסס על המודל הדולפיני אותו מיישמים המחברים בטיפולים וסדנאות. זהו מודל המבוסס על המודל הקוגנטיבי - ובבסיסו מלמד לזהות רגשות שליליים לפני שהם משתלטים עלינו לחלוטין, מפתח מודעות למחשבות, ומראה כיצד להתעלות מעל חולשותינו ולקיים דיאלוג של כבוד עם עצמנו ועם זולתנו. המודל הנהדר בו עוסק כל הספר מדמה התנהגויות שונות לסרדין, כריש ודולפין וכן מציג את התהליכים הקוגנטיביים השונים בעזרת דימוי התנהגות הדולפין. לכן זהו ספר ברור ונעים לקריאה ומתאים במיוחד למי שאינו מורגל לקרוא שפה פסיכולוגית מקצועית. 

 

 

   

אנא קראו את המידע אודותי ועל הגישות שאני משלבת בעבודתי.

 

להתייעצות ולפרטים נוספים, אתם מוזמנים לפנות אלי בשאלות בכל נושא.

שלכם, לימור